• Çin pandemide birkaç ilk yanlış adım attı, ancak koronavirüsün yayılmasını içerecek şekilde hızla adapte oldu.
 • Çin’e bağımlılığı azaltma hareketlerine rağmen, bu krizde dünya çapında tıbbi ekipman için son çare üreticisi olmaya devam ediyor.

  Sadece altı hafta önce, Güney Çin Sabah Postası ile röportaj yaptım ve yeni koronavirüsün kara kuğularının hem Çin hem de Amerikan ekonomilerini durgunluğa iteceğini söyledim.
  Görünüşe göre bu tahminin sadece ikinci kısmında haklı olabilirim. Çin ekonomisi bu yıl daha fazla darbe alabilir, ancak Pekin’in virüsle mücadele yaklaşımı Washington’la tam bir tezat oluşturuyordu, ABD Çin’in önderliğindeki virüse karşı savaşlarında diğer ülkelerden daha ileri düzeyde öğrenemiyor.
  İşletmem, Çin’deki çalışmaların çoğuyla şirketlerin Asya çapında operasyonlar kurmasına ve yönetmesine yardımcı oluyor. Bu bakış açısından, koronavirüsün her iki tarafı da etkilediğini gördüm ve durumun ne kadar değiştiğini gözlemledim.
  Ayrıca ABD’nin bu salgının sahip olduğu yıkımın Asya ülkelerinden gelen açık işaretleri nasıl görmezden geldiğini gördüm ve şimdi ciddi bir ekonomik fiyat ödüyor.

  Coronavirus ekonomisi: Çin’in maske diplomasisi ve ekonomisinin tahrip edici toparlanması
  Firmamızın Asya’daki sekiz ve Kaliforniya’daki bir ofisinden tek açık olan Şangay’da. Geri kalanlar ya zorunlu kilitlenme durumunda ya da yerel hükümetin tavsiyesi üzerine ev politikasından bir çalışma başlattılar.
  Salgının başlangıcında, telefonum, 2018’de ticaret savaşı başlamadan önce bile meşgul olduğumuz işin üretimini Çin’den çıkarmada yardım arayan potansiyel eski veya yeni müşterilerle sürekli çalıyordu.

  Şimdi, firmamızın ekonomik kalkınma uygulama ekibi, ABD eyaletlerinde kaynak tıbbi ekipman ve vantilatörlere yardım etmek için baskı altındadır ve bu çalışmada Şangay’dan daha aktif bir ofisi yoktur. Koronavirüs öncesinde, aynı devletler hizmetlerimizi Asya’ya ihracatı teşvik etmek ya da gelen Asya sermayesini çekmek için kullanıyordu.
  Tüm Asya’da yüzlerce potansiyel kaynağı araştırdık, ancak uygulanabilir kaynakların büyük çoğunluğu Çin’de, özellikle de diğer ülkeler ihracatlarını kendi Covid-19 sınırlama stratejileri için korumak için kısıtladıkları için Çin’de. Çin kendi maske, önlük, gözlük, test kiti, termometre ve en önemlisi vantilatör üretimini sübvanse etmemiş ve hızlandırmamış olsaydı, daha da büyük bir sıkıntı olurdu.

  Tabii ki küresel talebin hızla arttığı vicdansız tüccarlar ve standartların altında kaliteli ürünler üreten Çinli şirketler var. Ancak gerçek şu ki, Çin, Covid-19 salgınıyla mücadele etmek için KKD ve tıbbi ekipmanların son başvurusunun küresel tedarikçisidir. ABD kendi üretimini hızlandırana kadar Çin’in bu konumda olduğuna minnettar olmalıdır.
  Çin’in krize başlangıçta nasıl bir tepki gösterdiği konusunda anlaşamayabiliriz. Çin’in liderliği, virüsün ciddiyetini tanımadı, doktorları hakkında konuştukları için kenetlendi ve dünyanın geri kalanından bilgileri sakladı.
  Ancak, Çin’in buna nasıl adapte olduğunu kesinlikle öğrenebilir ve öğrenmeliyiz. Çin ile kültürel, ekonomik ve politik uyumsuzluğumuzu kabul etmeliyiz ve bir Asya meselesi olduğunu düşündüğümüz bir krize ilk ilgisizliğimizin bizi rahatsız etmek için geldiğini kabul etmemiz gerekiyor.
  ABD’deki tartışma ekonominin durgunluğa girip girmeyeceği değil, ne zaman ve depresyonun ufukta olup olmadığıdır. Amerikalı ve Avrupalı ​​müşterilerimizin çoğu, evde kriz yönetimiyle uğraşırken Asya projelerini iptal ediyor veya erteliyor.
  Anlaşılabilir olsa da, Çin ve diğer Asya ekonomileri hayata geri dönmeye başladığı için bu zaman aşımına uğramış olabilir.
  Yaşam bilimleri endüstrilerindeki Amerikan şirketlerini Çin’den ABD topraklarına geri çekmeyi planlayan ABD devlet yetkilileri ile çalışıyoruz.
  John Evans
  Bu arada, imalat tedarik zincirinin yeniden dağıtımının hızlanma eğilimi devam edecek, ancak süreç virüs tarafından karmaşıklaştı.
  Covid-19 enfeksiyonlarını tedavi etmek için gereken aktif farmasötik bileşenler, elektronik, tıbbi cihazlar ve malzemelerdeki üretim konsantrasyonu, tedarik zincirinin yeniden yapılandırılması ve üretim yeri hakkında hızlı kararlar almaya zorlamaktadır.
  Yaşam bilimleri endüstrilerindeki Amerikan şirketlerini Çin’den ABD topraklarına geri çekmeyi planlayan ABD devlet yetkilileri ile çalışıyoruz. Ancak şimdilik, şirketlerin kendileri talepleri karşılamak için o kadar meşguller ki, bu tür stratejik terimlerle düşünme kapasiteleri yok.
  Diğer endüstrilerdeki müşteriler için, birçoğu iç talebe hizmet etmek için orada kalıp kalmayacaklarını görmek için Çin ekonomisini inceliyor. Diğerleri, dünyanın başka yerlerindeki zayıf ekonomik durumlara rağmen, Çin’den ayrılmak istiyor.

  Ancak ABD ve şirketleri Çin ile bağlantıları tamamen koparmamaya dikkat etmelidir – gerçek bir küresel toparlanmanın işbirliğine ihtiyacı olacaktır.
  Ocak ayında ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross, Covid-19’un ABD için Çin ile ticaret gündemini zorlaması için bir fırsat olabileceğini söyledi.
  Bu doğru olabilir, ancak tarifeleri azaltmak, Çin’in yapısal reform taahhütlerini izlemek ve Covid-19’dan sonraki iki ulus arasındaki ticareti arttırmak için yapıcı bir diyalog, her iki ülkede ve dünyanın geri kalanında toparlanmaya fayda sağlayacaktır.
  John Evans, hem kamu hem de özel sektör ticareti ve yatırım yardımı sağlayan Asya merkezli bir danışmanlık firması olan Tractus Asia’nın kurucu ortağı ve genel müdürüdür.
  Şimdi kaydolun ve SCMP Research tarafından hazırlanan Çin AI Raporu 2020’den% 10 indirim (orijinal fiyatı 400 ABD Doları) alın. Derinlemesine vaka çalışmalarımızla Alibaba, Baidu ve JD.com’un AI emelleri hakkında bilgi edinin ve endüstrilerdeki AI’nın yeni uygulamalarını keşfedin. Rapor ayrıca, önde gelen Çin AI şirketlerinden (canlı Soru-Cevap oturumları aracılığıyla) C düzeyi yöneticilerle etkileşim kurmak için web seminerlerine özel erişimi de içeriyor. Teklif 31 Mayıs 2020 tarihine kadar geçerlidir.