Anlamlar üzerinde inceleme yürüten, kelime anlamı “anlam bilimi” olan bilim dalına semantik denir. Semantik makale nasıl yazılır? ve işlevi nedir bakalım. Semantik arşivi bulunan Google bu arşivi her geçen gün geliştirip büyütmektedir. Google bu arşivde olan bir kelimeyi arattığınızda karşınıza bu kelime ile ilgili olan başlıklar karşınıza çıkarır. Örneğin meyve denilince aklımıza ilk neler gelir?

  • Yaz meyvesi
  • Meyve salatası
  • Meyveli kek
  • Meyve suyu

Google de aratıldığında genellikle karşımıza ilk çıkan sonuçlar bunlar olur, ki insanın aklına meyve denildiğinde akla gelen ilk kelimelerde bu yöndedir. Bunu ele alarak makalenize hakkında yazdığınız konunun yandaş kelimelere de konu kadar önem vermeniz gerekir. Örneğin Google üzerinden “kalp çarpıntısı” diyerek bir arama gerçekleştirildiğinde kullanıcıya sadece kalp çarpıntısının sebepleri nin yanı sıra, kalp ne işe yarar, vücutta nerededir, vb. gibi bilgileri de vermeniz sizin makalenizi değer makalelerden bir adım öne taşır. Kalp çarpıntısı aramasını gerçekleştiren bir kullanıcı ile kalp çarpıntısının nedenleri aramasını yapan bir kullanıcının arama sonuçları farklı çıkacaktır. İşte semantik makale burada önem kazanıyor. Arama odaklı kelimenin diğer yandaş aramaların içinde bulunması dil bilime uygun sıralamalarda yazılan makalelerin aranma hacmini arttıracaktır.

Google botlarının dil bilimine dayalı makaleye bakış açısını anlamak önemlidir. Yazdığınız makalenin içinde geçen her kelimenin ve kelime sayısının oranı %2,7 yi geçmemesi gerekir. yazdığınız makalede “kalp çarpıntısının nedenleri” 5 defa geçiriyorsanız sıkıntı yaratmaz fakat 15-20 defa “kalp” geçirmeniz sıkıntı yaratır.